Wielka poetka rozmyśla

Wisława Szymborska to postać, której nie trzeba przedstawiać. Wybitnej sławy i klasy pisarka we wznowionym tomiku poezji zastanawia się, w swoim stylu, nad tym, co rządzi światem, dlaczego przypadki tak naprawdę nie są przypadkami i jak niesamowicie niepoukładana jest natura człowieka. “Wszelki wypadek” to zestawienie liryki afirmującej życie, pełnej charakterystycznego poczucia humoru oraz autoironii. Dwadzieścia siedem wierszy, które składają się na tomik, są w większości ulubionymi, takimi, do których fani noblistki często wracają. To też doskonała pozycja, od której można zacząć przygodę z twórczością Szymborskiej, jeśli ktoś nie jest jeszcze z nią zaznajomiony.

Autorka w lekki sposób, bardzo sprytnie, bawi się słowem, przeinacza jego pierwotny sens, stawia w dość zaskakujących opozycjach z faktami i zdarzeniami. Jej błyskotliwość i przede wszystkim niesamowity dar obserwacji detali zasługują na osobne uznanie. Piękny warsztat edytorski dostarczy nam nie tylko spotkania z poezją, pozostawiającą nas w niemałej refleksji, to również zestawienie gotowych wierszy z przedrukami maszynopisów, notatkami i zarysami każdego z nich. Dzięki temu zabiegowi możemy wczuć się w proces twórczy jednej z bardziej ciekawych i cenionych pisarek liryki polskiej.

Pół wieku później

Wznowienie wierszy następuje ponad 50 lat po ich debiucie i trzeba przyznać, że żaden z nich nie stracił na autentyczności, każdy jest tak samo możliwy do komentowania współczesnej rzeczywistości i zawiłości społecznych. Szymborska, jak nikt inny, potrafi obserwować, zauważać zależności między ludźmi, przestrzegać i uczyć, że rzeczy nieuniknione powinny właśnie takimi pozostać. Jej głęboka mądrość, zwłaszcza w tematyce przemijania i tęsknoty, pokazuje, że nie możemy walczyć z tym, na co nie mamy absolutnie najmniejszego nawet wpływu. Uczucia, które nami targają bardzo często nie są możliwe do nazwania lub kategoryzacji, szczególnie w złożonych sytuacjach życiowych. Język, który stosuje, jest klarownym dowodem na to, że można o rzeczach codziennych mówić pięknie, a przy okazji łatwo i prosto, bez zbytecznej ornamentacji wypowiedzi.

Uniwersalność poezji Szymborskiej polega też na tym, że nie ma konkretnego nastroju lub momentu w życiu, w którym powinno się po nie sięgać. To zbiór ogólnych prawd egzystencjalnych, podanych w strawnej, prostej, wręcz czystej formie. Autorka światu “nie umie się nadziwić. Namilczeć się temu”. Piękne.

Tło zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com